Шығыс Қазақстан облысы
Ұлан ауданы бойынша білім бөлімінің
"А.С.Пушкин атындағы орта мектебі"
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі :
+7(72338) 2-43-38
вахта:
+7(72338) 2-43-76
Нашар көрушілер
нұсқасы
2023

Қауіпсіз каникул

Құрметті ата-аналар! Сіздер білесіздер ме? Барлық құқықбұзушылықтың 55%-дан астамы жазғы каникул кезінде жасөспірімдермен жасалады. Жасөспірімдердің қайғылы оқиғаға ұшырауы да негізінен жазғы каникул кездерінде болады. Сондықтан, жазғы каникул кезінде балалардың қауіпсіздігі мен қамтылуын қамтамасыз ету аса маңызды.
Жолда абай бол!
Жолдағы қауіпсіздік – бұл ата-аналар немесе қамқоршылардан үлкен жауапкершілікті талап ететін міндет, бұл қауіпсіздікті елеусіз қалдыруға болмайды. Жасөспірімге жаяулар үшін де, көлік жүргізушілері үшін де ережелер бар екендігін үнемі ескертіп отырыңыз.
Жасөспірімге көшеде қараумен бірге көшеде естуді де үйретіңіз: жасөспірімнің жақындап қалған көлікті естімеуінен болған қайғылы оқиғалар көп болғанын есіңізде ұстаңыз.
Су қоймаларының жанында абай болыңыз!
Келеңсіз оқиғалардың алдын алу үшін бірнеше қағидаларды есте сақтаған жөн:
Демалыс орындарын, судың тереңдігін,су түбінде тырбиған ағаш, балдыр немесе балшық жоқ екеніне көз жеткізіңіз. Таныс су қоймаларының арналары мен түбі жыл сайын өзгеріп тұруы мүмкін.
Суға шомылып жүрген балаларды ересектер үнемі бақылауда ұстауы тиіс.
Егер жасөспірімдер өз беттерімен шомылуға кетіп бара жатса, құтқарушы мен медбике посты бар жағажайларға баруын қадағалаңыздар. Балаларға жүзуді үйретіңіз, сонымен қатар әр түрлі төтенше қиын жағдайлардағы жүріс-тұрыс ережелерін де үйретіңіз.
Жасөспірімнің ғаламтордағы қауіпсіздігі!
Сіздің балаңыздың «Facebook», «Вконтакте», «Одноклассники», «Мой мир» әлеуметтік желілеріндегі виртуалды достарына назар аударыңыздар.
Қаперіңізде жүрсін. Балалар қандай сайттарды пайдаланатынын білу маңызды. Тәртіпті қадағалап отыратын модераторлары бар сайттарды пайдаланған дұрыс. Көптеген чаттар мен форумдарда бейресми түрде қарым-қатынас жасауға мүмкіндік бар. Балаңыздың бейресми түрде таныс емес адамдармен қарым-қатынас жасамауын талап етіңіз.
Балаларыңыздың демалысы жақсы және қауіпсіз өтуіне қолынан келетін барлық жағдайды жасауыңызды сұраймыз!

Уважаемые родители! Знаете ли вы? Более 55% всех правонарушений совершаются подростками во время летних каникул. Трагедия подростков также происходит в основном во время летних каникул. Поэтому очень важно обеспечить безопасность и охват детей во время летних каникул.
Будьте осторожны на дороге!
Безопасность на дороге-это обязанность, которая требует от родителей или опекунов большой ответственности, которую нельзя недооценивать. Постоянно напоминайте подростку, что существуют правила как для пешеходов, так и для водителей.Научите подростка слышать на улице вместе с наблюдением: помните, что было много трагических событий, которые произошли из-за того, что подросток не услышал приближающуюся машину.
Будьте осторожны возле водоемов!
Чтобы избежать негативных событий, стоит помнить несколько принципов:
Следите за местами отдыха, глубиной залегания воды,чтобы на дне не было царапающих деревьев, водорослей или грязи. Каналы и дно знакомых водоемов могут меняться каждый год.Дети, купающиеся в воде, должны находиться под постоянным наблюдением взрослых.
Если подростки уходят купаться самостоятельно, следите за тем, чтобы они ходили на пляжи с постом спасателя и медсестры. Научите детей плавать, а также обучите правилам поведения в различных экстремально сложных ситуациях.
Безопасность подростка в интернете!
Обратите внимание на виртуальных друзей вашего ребенка в социальных сетях «Facebook», «Вконтакте», «Одноклассники», «Мой мир».
Важно знать, какие сайты используют дети. Лучше использовать сайты с модераторами, которые следят за порядком. Во многих чатах и форумах есть возможность неформально общаться. Настаивайте на том, чтобы ваш ребенок неофициально не общался с незнакомыми людьми.
Просим Вас создать все условия, чтобы отдых ваших детей прошел хорошо и безопасно!